Kanion Palo Duro

Dodano: 2013-09-08 @ 05:29

Nie byłbym sobą, gdybym spędził miniony weekend siedząc w hotelu. Nie byłbym też sobą, gdybym po prostu poszedł na łatwiznę i wybrał się na spacer. Krótko mówiąc: nie byłbym sobą, gdybym nie zrobił czegoś głupiego – np. wybrał się na pustynię przy 40-stopniowym upale. Ale po kolei...

Przed przylotem tutaj planowałem, że w któryś weekend po prostu wsiądę w samolot i polecę do Vegas lub Nowego Orleanu. Jednak po otrzymaniu kluczyków od Mustanga od razu wiedziałem, że po prostu muszę go odpowiednio wykorzystać - najlepiej wyruszając w długą trasę. Znalezienie odpowiedniego celu podróży okazało się jednak trochę kłopotliwe - jakiekolwiek ciekawe miejsce na ogół okazywało się oddalone o, lekko licząc, 1000 kilometrów. Mając do dyspozycji tylko weekend średnio widziało mi się spędzenie 20 godzin za kółkiem. Nawet za takim kółkiem.

W końcu trafiłem na lakoniczną informację, że w Teksasie znajduje się drugi co do wielkości kanion w USA. Rzut oka na mapę - niecałe 600 km. Rzut oka na zdjęcia - nie robią jakiegoś specjalnego wrażenia. Z drugiej strony, sam cel nie jest czasami najważniejszy - liczy się frajda podróży. Szybka decyzja - jadę.

W ten oto sposób, około godziny 5 rano wsiadłem na do Mustanga i przekręciłem kluczyk. 412 koni zamruczało radośnie i ruszyłem w stronę wschodzącego słońca...

(Tutaj Radio Erewań - nie w stronę wschodzącego, bo ruszyłem na zachód, i nie w stronę słońca, bo na tej szerokości geograficznej w tej strefie czasowej o 5 rano jest jeszcze całkowicie ciemno. O 6 rano zresztą też.)

Przez kolejne kilka godzin i z uśmiechem do ucha do ucha przemierzałem amerykańskie prerie, pędząc po płaskiej jak stół autostradzie i słuchając w radiu na zmianę jedynych dwóch gatunków muzyki, które puszczają stacje w Teksasie - country i gospel. Roadtrip pełną gębą.

Około południa dotarłem na miejsce. Przynajmniej tak mówił mój GPS i znaki drogowe. I budka, w której musiałem kupić bilet wjazdu na teren parku narodowego. Lekko zirytowany toczę się powoli wąską drogą wśród pól, kiedy nagle otwiera się przede mną widok tak spektakularny, że z wrażenia prawie mijam zjazd na parking.

OK, nie widziałem na żywo Wielkiego Kanionu, ale jeżeli jest jeszcze większy, to naprawdę musi być gigantyczny. Kanion Palo Duro jest olbrzymi. Po prostu. Wielki płaskowyż nagle urywa się i opada stromymi zboczami o wysokości 200-300 metrów. Od kilkunastu minut dumam jak to dobrze oddać słowami i dochodzę do wniosku, że po prostu się nie da. Zamiast tego - zdjęcie, które w sumie też nie oddaje tej przestrzeni i ogromu (nie dziwię się teraz, że zdjęcia w internecie nie rzuciły mnie na kolana).

obrazek

Przemierzywszy samochodem krótką drogową pętlę po dnie kanionu, postanowiłem w końcu przez chwilę poczuć pod stopami kamienie, a nie asfalt. Odczekałem do późnego popołudnia i, kiedy upał nieco zelżał (zamiast 40 było jakieś 35 stopni), zaopatrzony w mapę oraz 3 butelki wody, ruszyłem na szlak.

Pogoda mi sprzyjała - niebo zasnuło się chmurami, co dało trochę odpocząc od palącego słońca. Po nieco ponad godzinie samotnej wędrówki dotarłem do formacji skalnej zwanej Lighthouse Peak, czyli po naszemu "Latarnia morska". Czy faktycznie przypomina latarnię - kwestia dyskusyjna. Natomiast sam widok tego miejsca oraz z tego miejsca jest, bezdyskusyjnie, niesamowity.

obrazek

Spocząłem na ciepłej skale i długo siedziałem, ciesząc oczy widokiem, słuchając ciszy (przerywanej - często - graniem cykady lub - kilka razy - grzechotem grzechotników) oraz dumając o minionych czasach i smutnym losie rdzennych mieszkańców tych ziem.

Właśnie w tym kanionie skończyła się wolność ostatnich Indian południowych prerii...

Ale to już temat na inną historię.

Some call it karma...

Dodano: 2013-08-28 @ 05:43

...some call it luck. Others say it's fate, I don't give a fuck :-)

Nie wierzę w karmę czy przeznaczenie, ale w ślepy los też nie. Przyroda po prostu lubi równowagę.

Dlatego kiedy w poniedziałkowy poranek pewna pani, robiąc minę kota ze "Shreka", poprosiła mnie, abym zamienił się z nią miejscami w samolocie, pomyślałem, że to po prostu "wyrównanie" za cudowny poprzedni tydzień, spędzony na urlopie w Chorwacji.

Stoczyłem krótką, wewnętrzną walkę (moje wygodne miejsce przy przejściu w zamian za środkowe, i to w dodatku w jednym z ostatnich rzędów - litości, przecież pani synowie mają chyba około 10 lat!), ale w końcu wpojona mi uprzejmość zwyciężyła i kolejne 10 godzin spędziłem klnąc w duchu na czym świat stoi i cierpliwie wysłuchując starszej pani, która z melodyjnym, teksańskim akcentem opowiadała mi o swojej wizycie u rodziny w Niemczech.

Zmęczony i niewyspany wylądowałem w końcu w Dallas, które to miasto powitało mnie bardzo gorąco. Dosłownie - termometr wskazywał ponad 100 stopni. Co prawda skala inna, ale dałbym głowę, że zaraz się ugotuję.

Z posępną miną powlokłem się do wypożyczalni samochodów, gdzie miał na mnie czekać jakiś Nissan, którego załatwiło mi biuro. Kiedy podałem pani po drugiej stronie lady swoje nazwisko i usłyszałem przeciągłe "HMMMMMMM...", przeleciało mi przez głowę, że to jeszcze nie koniec pecha. Po chwili okazało się jednak, że z racji bycia stosunkowo świeżym, albo w ostatnim czasie bardzo intensywnym klientem sieci AVIS, dostanę za darmo upgrade. Przemiłe. Pomyślałem, że teraz może być już tylko lepiej.

Myliłem się.

Było więcej niż lepiej. Było super. Na kolejne 4 tygodnie stałem się dumnym posiadaczem... A zresztą, sami zobaczcie :-)

obrazek

obrazek

obrazek

Nie jest to co prawda Shelby '66, ale jak się nie ma co się lubi... :-D

Żegnaj, najwierniejsza przyjaciółko

Dodano: 2013-02-26 @ 23:19

Każdy, kto ją znał, wie, że ten pies był wyjątkowy - składał się tylko z dwóch rzeczy. Pod górą białego futra kryło się wielkie, psie serce. Można było je dostrzec przez wielkie, brązowe oczy o czułym spojrzeniu.

Serce, którego wszystkie siły przeznaczyła na miłość dla nas, naszej rodziny, przyjaciół, znajomych i wszystkich dobrych ludzi, których spotkała w swoim psim życiu.

Nie zostawiła nic z tych sił dla siebie, nie zostawiła w sercu miejsca na walkę z chorobą.

obrazek

Żegnaj, piesku. Będę tęsknić.

27

Dodano: 2012-11-02 @ 03:25

3:23 nad ranem.

2 listopada 2012.

Kominek już dogasa... Butelka prawie pusta... Tylko Loreena czaruje w słuchawkach.

Brakuje mi leśnych traktów. Brakuje mi odległości, która sprawiała, że każda podróż była czymś wyjątkowym, a spotkanie innego człowieka czymś wyczekiwanym. Brakuje mi tawern i przydrożnych oberży, w których wieczorami brzmi śmiech, muzyka i trzask ognia w kominku.

Świat jest cały czas tak samo wielki. Jest go tylko coraz mniej...

Tragedia na serwerze...

Dodano: 2011-10-19 @ 00:28

Cały serwer padł, ratuję co się da...

W ciągu najbliższych dni powinny wrócić wszystkie zdjęcia do galerii. Posty z bloga stracone bezpowrotnie. Inna sprawa, że były ledwo 3 :-)